IMI Norgren 11400-2G-PE100 precision pressure regulator 11400

Durresi gjate mesjetes


Ne jemi vazhdimisht në kërkim të informacioneve të reja dhe shkrimeve, për ide ju lutem na kontaktoni. Detyra Kursi Shqip We use cookies to make interactions with our website easy and meaningful, to better understand the use of our services, and to tailor advertising. Qyteti Epidamn Dyrak u ndërtua nga Iliret Taulant, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p. Lufterat politike ne Shqiperi ne shek. Durrësi mund të krahasohet me qytetet më te mëdhenj te Mesdheut antik dhe Mesdhetar. Për hir të së vërtetës, duke e studiuar Shkruan: Dr. Durresi DYRRAHU ose Epidamni, qysh në shek. Halabaku i hipotekës dhe kryehalabaku që zgjedh drejtorë të tillë Viti 2015 ka qenë shumë i rëndësishëm, sepse u botua libri im i dytë në Amerikë “Zodiak” i përkthyer nga Ëayne Miler botim nga “Zephir Press” nga shtëpitë më të mëdha botuese Amerikane dhe poetët më të mëdhenj amerikanë siç janë Ilya Kamiscky dhe Kevin Prufer kanë thënë fjalët më të mira për librit tim. IX-XI, kishte kështjella të fuqishme, me mure guri dhe qytete të mëdha të fortifikuara, si Durrësi, Berati, Kanina, Lezha, Himara etj. Hamdi Mediu-Dushi Albanoligjia shqiptare njeh shumë emra studiuesish të huaj, të cilët me përkushtimin e tyre shkencor kanë ndriçuar aspekte të ndryshme të historisë, gjuhës dhe kulturës së shqiptarëve. Gjergj Kastrioti, Skanderbeg (1405-1468), the Albanian national hero, fought for 25 years against the Ottoman invaders. Periudha e mesjetes (shek. Detyra Kursi Shqip Shqiperia ne shekujt e pare te Mesjetes - Shqiperia, province e Bizantit, Perhapja e krishterimit ne Shqiperi, Shqiperia ne kohen e dyndjes se popujve dhe te vendosjes se sllaveve ne Ballkan, Shqiptaret pasardhes te ilireve, Riorganizimi administrativ i trojeve shqiptare. Policia jep vetëm inicialet e të arrestuarve si B. Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ngritën ne rrethinat e këtij qyteti, vendbanimet e para prehistorike. 2015: (Përmbledhje) - Në studim shqyrtohet çështja e kontinuitetit iliro-arbëror në arealin e Kosovës, problem shkencor ky i cili, për shkaqe të politikës ditore, është instrumentalizuar skajshmërisht deri në ditët e sotme. HYRJA. pages. 000 turiste në ujerat e detit Adriatik. eu Page 1 / 3 INFORMACIONE PËRSONALE Muhamet Qerimi 2 • Kuptojnë rolin dhe rëndësinë që patën zhvillimet e proceseve të ndryshme historike në botë gjatë mesjetës. Germanistenverzeichnis. Ky portal u themelua më 1 Gusht 2016, me qëllim që të bëhet një medium i besueshëm, i pa-anshëm politikisht, i pavarur dhe duke synuar gjithmonë që me ndershmëri të zhvillojë detyrën e një mediumi të dashur për lexuesin shqiptar. Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim të Këlnit). Vizitoret dhe klientet mund te shijojne nje xhiro me kuaj ne nje hapesire te rrethuar nga ambjentet e restorantit. Ne gazeten Kosova Press do te mund te gjeni artikuj te gjithefarellojshem lajmesh, nga ekonomia,sporti , jeta , shendeti etj. ) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët, për të shkruar gjuhët e tyre. Shoqeria shqiptare ne mesjete 16. Dallohet për intensitetin e madh abraziv, për shkak se deti është i thellë e derdhjet e lumenjve mungojnë. Këto kohë ka pasur zëra të shkruar e të pashkruar, për ta riparë datimin e së parës shkollë shqipe në vendin tonë, që sot për sot zyrtarisht e kemi në fundin e shekullit XIX, me Mësonjëtoren e Korçës të vitit 1887, natyrisht një gjurmë e shndritshme e veprës së Rilindësve… Organizimi kishtar i trevave shqiptare Në pikëpamje të organizimit të përgjithshëm kishtar, kisha shqiptare ishte në varësi të Papës së Romës. Shqiperia ne shek. Academia. VI, Kosmas, i përfshin iliro-shqiptarët në grupin e popujve që në kohën e tij kishin përqafuar krishterimin. DURRES Historia na ka parë të përbuzur, por jo të mposhtur e të nënshtruar, të varfër por jo lypës, bujarë, qitës të mirë në shenjë të nderit, besës, lirisë dhe Atdheut Dashi Kjo ditë do të jetë mjaft e ngarkuar dhe e tensionuar. Albania Dent offre tutti i servizi Dentistici a prezzi low cost ; Implantologia, protesi dentali, impianti dentali, ALL-on-4, All-on-6, Endodonzia, Terapia Conservativa, Protesi Fissa, Protesi Mobile, innesto osseo, Chirurgia orale, chirurgia maxillo facciale, Estetica Dentale, Sbiancamento Dentale, Faccette dentali - citta-di-durazzo Nje dite si kjo 2008 Shoqëria letarare "Rozafat" Në 13 shkurt 1918 u themelua në Shkodër shoqëria letrare "Rozafat", e cila u shqua edhe si një shoqëri muzikore dhe e vazhdoi aktivitetin e saj deri në 7 prill 1939, kur vendi u pushtua nga fashizmi. <> Egal wie langsam voran im Leben, ist es wichtig, nicht immer zu stoppen. Nga Prof. Qytetërimi Bizantin bashkëjetoi rreth 800 vjet me Shqiptarët, duke dominuar gjatë gjithë mesjetës në trevat tona. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. SHUMË aspekte të mjekësisë moderne mund të mos jenë aq moderne sa kujtojmë. 00 njësiti u nis për në frontin e Gllogjanit, ndërsa në ora 14. Këta që shihni janë Floresha Shkurti, viktima 81-vjeçare që humbi jetën si Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p. D. Shqipëria shum' e vlerë Ish e madh' e gjat' e gjerë, Se ahere s'ishin shqehtë, As maxharëtë, as vllehtë, Ishin gjithë shqipëtarë Në atë kohët të parë, Qeltëtë kishinë fqinjë, Q'ishinë brinjë për brinjë. Edhe regjistrimet osmane te shek. Ky etnos, ndër shekuj, bashkë me etnoset e tjera autoktone të Ballkanit, u gjend shumë shpesh përballë stuhive, që vinin nga anë të ndryshme. Shqiperia ne shekujt e pare te Mesjetes 11. Teksti i Gjeografisë që mësojnë sot nxënësit e klasës së nëntë është plot me gabime, mangësi e pasaktësi shkencore. durresi gjate mesjetes europa. Traget Durrës-Ancona lidh Shqipërinë me Italinë dhe operohet nga Adria Ferries. Gjate mesjetes se hershme dhe te mesme,kemi gjini te ndryeshme arkitektonike,duke filluar You just clipped your first slide! Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later. 2000 Roger Vadim (Roger Vladimir Plemmianikov) (1928-2000) - aktor, regjizor, skenarist e prodhues kinematografik francez. ekz. Mundësi për të shfrytëzuar restorant gjat gjith ditës. Novus, 20/12/2017 / 265 0 . Save Dokumentimi i pjesës së pazbuluar të monumentit antik nga pala italiane, e vë tashmë amfiteatrin e Durrësit në vendin e katërt për nga madhësia në botën antike. Femijet e vegjel shoqerohen gjate gjithe xhiros nga nje instruktor, ekspert ne fushen e hipizmit. Popullata e Kosovës para sundimit osman ishte e krishterë. Përpos kushteve ekonomike që vështirësojnë sjelljen një jetë të një fëmije, shqiptarët gjithnjë e më DURRESI. Tashmë është e njohur dhe në qarqe shkencore e përfillur teza se populli shqiptar është njëri ndër më të vjetrit në Ballkan. Kultura e sllaveve te jugut gjate Mesjetes 24 Orë Restorant. Sipas burimeve akrivore që ruhen në Arkivin Shtetëror të Dubrovnikut dhe në (Lart) Ana verso e dokumnetit nga viti 1252 ku flitet per prifetrinjet shqiptar ne Raguze (Djathtas) Dokument origjinal ne pergamen nga viti 1409 nxjerre ne Ark. Qyteti ka mbi 200,000 banorë dhe njëkohësisht është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durrësit. Ne krye te saj qendronte strategu, i cili kishte njekohesisht pushtet civil dhe ushtarak. Kjo solli si pasojë një çështje juridiksioni mbi të drejtën e ruajtjes të relikeve të shenjta, mosmarrëveshje qe u zgjidh nga Papa Gregori i Madh (590-604). Ne asnje cast nuk tregohet si grup i njejte me doka dhe zakone te njejta. 0 nëse nuk shënohet ndryshe. Gjatë periudhës verore në Durrës vijnë më shumë se 150. Eshte ky Jakov Picenini, qe u thye nga ushtria e Skenderbeut, gjate ekspedites se kryetrimit shqiptar ne Itali me 18 gusht 1482. Ajo fil thumb|300px|Flamuri i Anglisë Flamuri i Anglisë është kryqi i Shën. Fejtone12 korrik 2018 Si bashkëpunonte Ramush Haradinaj me FARK-un! Në ora 12. Kërkimi juaj "site:durresi. ANASTASI - Durrsaku që u bë Perandor i Bizantit. Kliko ketu. Melsi Labi – Milan Shuflaj ka lindur më 8 nëntor 1879, në Lepoglavë të Kroacisë. Ndoshta, sepse, kur mundohesh të përkthesh nga anglishtja në shqip, ato Nga Prof. Simpoziumi shkencor ndërkombëtar i Muzeut Historik Kombëtar, organizuar nga unë si Drejtor i MHK-së në 2005-ën mbi Epitafin e quajtur konvencionalisht si i Glavinicës qe i frytshëm, dobiprurës, sensibilizues, idelindës, horizonthapës. Edhe pse kishte si qëllim të ishte një kulle e drejte, Kulla e Pizës filloi dalëngadalë të Durresi Kristina Xani. Jahja Drançolli. I dedikuar për mësim dhe hulumtim, sipas vlerave e sistemeve perëndimore, Universiteti i Prishtinës po bënë hapa të 1 fakulteti i edukimit gjakovË vijim pa shkeputje nga puna viti -iii- programi : gjuhË dhe letËrsi shqipe lËnda : histori me filozofi tË edukimt Karriera e hershme në politikë dhe ushtri e Presidenti të 16 të SHBA-ve, Abraham Linkoln. Adresa: Street of Durresi, near by Qemal Stafa High School, Ture te Ngjashem. XII-XIII Principata e Arbrit 13-14. Falë këtyre elementeve të trashëguar nga kultura ilire dhe ajo e arbërve të mesjetës, gjatë zhvillimit të tyre historik, veshjet popullore kanë arritur të fitojnë Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p. com është portal informativ në gjuhën shqipe i fokusuar kryesisht në mbulimin me lajme dhe informacione nga Maqedonia. KALIFI Karriera e hershme në politikë dhe ushtri e Presidenti të 16 të SHBA-ve, Abraham Linkoln. Duke zene pozite te vecante ne trevat e perandorise bizantine , ne korridorin natyral mes lindjes dhe perendimit, territori i vendit tone sherbeu ne periudha te caktuara si transmetues apo rrezatues i vlerave arkitektonike drejt perendimit dhe anasjelltas. Braktisja e monumentit mendohet se nuk erdhi vetëm si rezultat i tërmeti në vitin 346 pas K, por dhe si rezultat i zbatimin të ushtrimit të forcës nga ana e perandorisë kundrejt skenave dhe shfaqeve me përmbajtje pagane. Ideja e një filmi porn shqip, gjithmonë më është dukur qesharake. In this article, I will try to present Skanderbeg’s figure in the works of German humanists from the 15th and 17th centuries. Nexhat Ibrahimi ISLAMI NË TROJET ILIRO-SHQIPTARE GJATË SHEKUJVE Logos-A - Shkup 1419/1998 Biblioteka Historia PJESA E DYTË SHQYRTIME NGA KULTURA DHE HISTORIA ISLAME NDËR SHQIPTARËT Ndërtimi i kalasë së akropolit u fillua nga bizantinët, më pas u përdor nga anzhuinët gjatë pushtimit të tyre, por shumë nga muratura e sotme duket se është e periudhës Veneciane. Familja e tij ishte me tradita atdhetare dhe kishte dëshmuar se ishte qëndrestare kundër politikave asimiluese të pushtuesve turq. Gjatë vitit 2018 në portin e Durrësit kanë arritur 380 jahte turistike, ndërsa numri i kroçerave ka arritur në 15 gjithsej. Vjetersia e vendbanimeve dhe vendndodhja e tyre dëshmohet me një varg qendrash të banuara, të njohura që në antikitet, të cilat e vazhdojnë jetën e tyre edhe në mesjetë. , bazuar në dokumentat dhe burimet antike tradicionale në vitin 627. Shqipëria gjithë nderë Kisht' e ishte shum' e ndjerë. Ky toponim, ndër më të mëdhenjtë në Shqipëri, arriti deri në ditët tona në saj të autoritetit dhe ndikimit që ka pasur familja princërore e Muzakajve, e cila ka luajtur një rol të rëndësishëm ekonomik gjatë mesjetes. Shqipëria është përfshirë në një trajektore rënëse të shtesës natyrore të popullsisë për shkak të nivelit të lartë të emigracionit dhe numrit të ulët të lindjeve. Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, “Universiteti i Durrësit” (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate, por edhe në ato Ky është një sit ueb i autorizuar i Dëshmitarëve të Jehovait. Veshje që janë bartur dhe ruajtur me shekuj te shqiptarët, sot përbëjnë trashëgiminë kulturore per te gjithe shqiptaret. Këto kohë ka pasur zëra të shkruar e të pashkruar, për ta riparë datimin e së parës shkollë shqipe në vendin tonë, që sot për sot zyrtarisht e kemi në fundin e shekullit XIX, me Mësonjëtoren e Korçës të vitit 1887, natyrisht një gjurmë e shndritshme e veprës së Rilindësve tanë. Nuk keni produkte në shportë. XI-XII 12. Është i veçantë rasti, kur Senati Dubrovnikas, në TE MESJETES gusht të vitit 1388 debaton për priftërinjtë e arratisur nga viset Një ndër elementet e përbashkëta midis mesjetës dhe kohëve të sotme, është ideja e bashkimit evropian. XV mbi kullën bizantine. Melsi Labi . Lindja dhe perhapja e krishterirnit 36 25. Petrela cilësohet si një nga komunat më tërheqëse në rrethin e Tiranës. Për pasojë ky klasifikim rivlerëson qëndrimin ndaj qytetit antik që konsiderohet qytet madhështor në lashtësi. Kjo është e moshuara nga Durrësi dhe nipit të saj, i cili e vrau në banesën ku jetonin së bashku. DR. Kulti i Donatit u përhap shume gjate mesjetës. Ajo është vendosur mbrapa Katedrales së Pizës dhe është ndërtesa e trete më e vjetër në sheshin e Katedrales së Pizës. e Dubrovnikut ku flitet per prifterinjet shqiptar KLERIKET SHQIPTARE TE MESJETES Zbulime befasuese nga Durresi eshte qyteti historikisht me i rendesishem shqiptar,arberor dhe ilir,e mbase dhe parailir o pellazg. Jahja Drançolli Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, “Universiteti i Durrësit” (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate,… Nga ana zhvillimit ekonomik, shek. Berati Zamira Hodaj Nuk ka rendesi sa ngadale ecen ne jete, rendesi ka te mos ndalohet kurre. Shkollën fillore e mbaroi në vendlindje dhe gjimnazin klasik në Zagreb, ku u diplomua si nxënësi më i mirë i gjeneratës së tij. Ata hynë në polemikë me njëri-tjetrin, madje këto ese-polemikë vlerësohen edhe si fillesat e skepticizmit modern. Albania Estate was the original company to market Albania property to the overseas investor in 2005. 2014. Arsyeja e parë është se Universiteti i Zarës, kohë më parë, në ueb-faqen universitare (anglisht dhe kroatisht) ka postuar historikun e universitetit, që përputhet plotësisht me rezultatet shkencore të Rreth marrëdhënieve ndërmjet shqiptarëve dhe hungarezëve gjatë Mesjetës (About the Relationship between Albanians and Hungarians during the Middle Ages. HISTORIA E MESJETES. Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3. Kjo Joane, u martua me Jakov Piceninin, kont dhe kondotier, i cili me te vellane e tij Franciskon, qe qe ne sherbim te anzhuineve kunder mbretit Ferdinand te Napolit, mik i Skenderbeut. KREU III - SHQIPERIA NE PERANDORINE BIZANTINE (Shek. 8 mars 2004 / TN. cedefop. Moti në Shqipëri për 10 ditë në çdo qytet InfoShqip. home; administrim; analize veprash; detyra anglisht; aplikim kompjuterik; auditim bankar Nga Prof. Basha Periudha e mesjetes (shek. SHARE . Shqipëtari ish i mirë, Dhe kish emër të pavdirë. Një mjet kërkimi shumëgjuhësh për botimet e Dëshmitarëve të Jehovait. Gjergjit. Paris 399. . gjate shekujve 1-111 35 24. Shume i bukur shkrimi. Popullsia e qytetit të Durrësit, sipas regjistrimeve nga dega e Statistikave dhe e Gjendjes Civile pranë Bashkisë, ka arritur në 200 mijë banorë, duke shënuar shifrën më të lartë në historinë e tij 3000-vjeçare. Nga dt. Ky eshte dokumenti i pare qe permend qytetet e treves gjate mesjetes se mesme. Kriza dhe shthurja e Perandorise romake 38 26. Autori i shek. Dr. II. Autori Mesazh; neper manastirenga periudha e antikitetit ,gjate te ciles qendra e gjithesise quhej njeriu,ne mesjtete roli i njeriut SHQYRTIME NGA KULTURA DHE HISTORIA ISLAME NDËR SHQIPTARËT. , A. • Analizojnë ngjarje dhe figura të ndryshme Dr. Kalorës i medievalistikës shqiptare, që pa kontributin e tij shkencor arbrit do të ishin përjashtuar nga Kosova Mesjetare! Lindi në fshatin Lismir të Fushë Kosovës, më 25 maj 1947. Nuk mund të mos përmendim rastet nga qytet-komuna e vogël e Drishtit, ku kemi një numër jashtëzakonisht të madh priftërinjsh të arratisur në Raguzë dhe në qytete tjera bregdetare dalmate. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit. Kjo dëshmohet nga prania e blloqeve nga rrethoja e mëparshme, e fragmenteve arkitektonike dhe e relieveve antike. -te dine te pershkruajne veprimtari te ndryshme te jetes gjate mesjetes-te krijojne nje tabllo te qarte te jetes ne Mesjete-te bejne dallimin e jetes ne Mesjete dhe sot. M Nga MOIKOM ZEQO Simpoziumi shkencor ndërkombëtar i Muzeut Historik Kombëtar, organizuar nga unë si Drejtor i MHK-së në 2005-ën mbi Epitafin e quajtur konvencionalisht si i Glavinicës qe i frytshëm, dobiprurës, sensibilizues, idelindës, horizonthapës. Fuqizimi i principiatave shqiptare gjate shek. Me i vjetri,me i permenduri nga historia,nga ku fillonte dhe rruga egnatia qe lidhte Europen me Lindjen dhe Azine. Dentisti Albania - Turismo dentale in Albania. s. është ndër periudhat më të keqtrajtuara të historisë. Sipas informacioneve 20-vjeçari i identifikuar si Gjon Debrozi, pasi ka pirë një sasi të konsiderueshme të fostoksinës, ka shkuar në kishë në fshatin Gramëz që të vdiste aty. T, dhe N. XVIII, që janë: Gegëria në veri të lumit Shkumbin dhe Toskëria në jug të tij. Në të vërtetë, një sërë praktikash mjekësore të zakonshme sot, përdoreshin shekuj më parë në disa vende. Foto nr. Visit the post for more. Brenda struktures ndodhet nje stalle kuajsh te rracave te ndryshme. VII në Dyrrhachion, u vunë re kufizime të qarkullimit të monedhave, shfaqje kjo e krizës së sistemit monetar në gjithë Bizantin. <> Non importa quanto lentamente progredendo nella vita, è importante non smettere mai. Banorët e tejlashtë të vendit tonë dhe mënyra e tyre e jetesës Trualli i banuar sot nga shqiptarët filloi të popullohej shumë herët, që në epokën e paleolitit (gurit të vjtër), mbi 100 000 vjet më parë. Vlerat e popullit hyjnor myzeqar jane pa fund. mbullakët) 2,5 cm. Shqiptarët janë meritorë dhe për shtetin e ri kroat, pasi që kontributi i tyre zë vend në historinë më të re të këtij shteti që u shkëput me luftë nga ish-Jugosllavia. e. Mirësevini tek Forumi Virtual Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Krahasuar çmimet dhe koha për Durrës në Ancona, ne gjithashtu do t'ju tregojmë rezultate për Durrës në Bari, Sarandë deri në Brindizi dhe Vlorë në Brindisi për t'ju ndihmuar të merrni nga Shqipëria në Itali në kohën më të mirë, për çmimin Sekuestrohen 5 kg heroinë në Tiranë gjatë operacionit të policisë të koduar “Vollga” ku në pranga kanë rënë tre persona. 00 më erdhi lajmi anasjelltas nga Ramushi nëpërmes një letre se njësiti është dislokuar në vijën e parë të frontit. Në Gadishullin Ballkanik gjendet afër 70% e të gjitha llojeve të bimësisë së kontinentit që numron përafërsisht 7. Basha “fton” ‘Ver Llapën’ në Parlament: Më mire ti aty, se Edi Rama! (VIDEO) Thoshte drejtori i Institutit të Arkeologjisë Luan Përzhita, në një intervistë të paradokohshme: Instituti i Arkeologjisë nuk ka financa të mjaftueshme, që të realizojë pikësynimet për të cilat vepron. forumfree. durresi gjate mesjetes. Prof. Nuk është aspak e mundur dhe e lehtë për ta shkruar dhe trajtuar një temë kombëtare të Shqipërisë Etnike, për pa e marrë parasysh zhvillimin e saj Grek, si fjale, u krijua gjate Romes dhe ishte thjeshte nje dicka gjeografike. Menu: Kreu · Analiza · Aktualitet · Politika · Sociale · Kronika · Nga Ph. Gjate mesjetes se hershme dhe te mesme,kemi gjini te ndryeshme arkitektonike,duke filluar MashaAllah/ 91 vjeçari merr abdes me uj të ngrirë, bora dhe akulli nuk i pengojnë të falet (VIDEO) “Ndërsa në Shqipëri, në shek. PËRSHËNDETJE VIZITOR! Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. PRINCIPATAT SHQIPTARE. 10. Vdiq ne vitin 387. XI - shek. Onlineverzeichnis der Hochschulgermanistik. Zhvillimet ekonomike e politike, shoqërore e psikokulturore të çdo shoqërie përcaktohen në një masë të konsiderueshme nga numri, dendësia dhe ritmet e shtimit të popullsisë. Duke bërë kërkime për kohën e mbretërisë 6-mujore të Princ Vidit (Wilhelm Friedrich Heinrich zu Wied, 1876-1945), ndesha në një befasi në Periudha 476-1000 p. Prishtinë, 02. Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Te mos shendoshemi gjate festave. Rritja e popullsisë: përparësi dhe sfida. Policia njofton se tre trafikantët janë ndjekur nga Durrësi dhe janë ndaluar në Tiranë. Të ndalemi, për shembull, te historia e mjekësisë gjatë mesjetës në Lindjen e Mesme. Budapest 299. Në fshatin Petrelë ndodhet kalaja e Petrelës (shek. Press question mark to see available shortcut keys 8 mars 2004 / TN. JAHJA DRANҪOLLI: KONTITNUITETI ILIRO - ARBËROR NË AREALIN E KOSOVËS. Flag for inappropriate content. Jahja Drancolli. Obskurantizmi i Mesjetes. Ne cdo takim te aleances jane mbledhur pastore dhe drejtues nga kisha te ndryshme te qarkut te Durresit. IV-XiV). Teuta Shala-Peli Përmendja e femrave në testamente si hartuese apo përfituese të tyre na lë të kuptojmë se gjatë mesjetës femrat kishin të drejtë jo vetëm të hartojnë, por edhe të përfitojnë nga testamentet, qoftë nga prindërit, bashkëshortët apo fëmijët e tyre. Nje vend qe duhet vizituar patjeter ! #MesueseAurela Elezaj. XIV 15. Për hir të së vërtetës, duke e studiuar Melsi Labi – Milan Shuflaj ka lindur më 8 nëntor 1879, në Lepoglavë të Kroacisë. Gjerak Karaiskaj, ekspert i njohur ndërkombëtarisht në lëmë të arkeologjisë. Ka mbijetuar në shekuj deri në Simpoziumi shkencor ndërkombëtar i Muzeut Historik Kombëtar, organizuar nga unë si Drejtor i MHK-së në 2005-ën mbi Epitafin e quajtur konvencionalisht si i Glavinicës qe i frytshëm, dobiprurës, sensibilizues, idelindës, horizonthapës. » Shqiptaret e Mesjetes. Gjirokastra, përshkrim Gjirokastra ose Gjirokastër, është qytet në Shqipërinë jugore, banorët e të cilit quhen gjirokastritë. <> No matter how slowly progressing in life, it is important to not stop ever. Durrësi në Ancona Ferry - Çmimet nga £ 511. Kulla e pjerrët e Pizës është kambanorja e Katedrales së Pizës. Kontaktoni me ne: Shqiperia. I dedikuar për mësim dhe hulumtim, sipas vlerave e sistemeve perëndimore, Universiteti i Prishtinës po bënë hapa të Nga Lorena Stroka. Incubus-i është një demon në formën mashkullore, që mendohet se qëndron mbi njerëzit që janë duke fjetur, sidomos te femrat, me qëllim që të kryejë marrëdhënie seksuale me to, sipas një numri traditash mitologjike dhe legjendare. Gjithashtu gjat orëve të vona ju servirim fast-food. Durrësi. Trevat veriore dhe verilindore të Arbërisë mesjetare, si për nga kuptimi politik ashtu edhe për nga kuptimi fetar ishin zona kufitare ku prekeshin interesat e katolicizmit dhe ortodoksisë, si dhe vende ku gërshetoheshin interesat arbërore, sllave dhe venedikase, për t’u shtuar më vonë këtyre gërshetimeve edhe interesin osman, të përcjellur me “Ndërsa në Shqipëri, në shek. Anisa Papleka Nëse mund të bëjmë një krahasim midis mesjetës dhe kohëve në të cilat jetojmë, do të vëmë re që ka shumë më tepër të përbashkëta sesa mund të përfytyrojmë. 000 lloje. Sipas të dhënave vjetore nga Sektori i Statistikave në Autoritetin Portual Durrës, tragetet në vitin 2018 SHQIPTARQE! E jashtëzakonshme: Fjalët e para të Iliadës janë shkruar në gjuhën pellazge-shqipe, me alfabet pellazg jo grek Jahja Drançolli Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën nj Edmond Malaj (vendlindja Shkodër) ka studiuar dhe është diplomuar në Filologjinë Gjermane (2001) dhe Shkencat e Përkthimit (2005) në Institutet e Gjermanistikës të universitetit "Luigj Gurakuqi" në Shkodër dhe të Karl – Francens – Universitӓt Grac, Austri, është doktoruar në vitin 2007 në filologjinë gjermane në Institutin e Gjermanistikës Karl – Francens Nga Prof. Zydi Dervishi. ass. Gruaja edhe tutje gjendet mes mesjetës dhe sotmes, shekullit të vjetër që kurrsesi s’po kalon dhe atij të riut që assesi nuk po vjen. Dyqan shume i mire per te blere rroba per femijet. - Shoqërues shqiptar gjate gjithë kohës. Durresi i Lashte Qyteti i Durrësit daton në shek e VII para Kr. Reth viteve 1920 Tirana administrohej nga Durresi,ku Durresi kishte 3-4 mije banore dhe Durresi eshte nje qender e rendesishme arkeologjike, nje nga me te medhate ne Shqiperi, qe e ben ate te jete ne qender te vemendjes se turisteve te huaj qe vijne te vizitojne Shqiperine. Nga Genciana Abazi-Egro Martin Luther (1483-1546) dhe Erasmusi i Rotterdamit (1469-1536) mendonin ndryshe për shumë çështje të fesë. Durresi dhe qendrat e i takojnë periudhës së sundimit të perandorit Anastasi I dhe qe ,me pak riparime ,vazhduan te ishin ne kembe edhe gjate mesjetes se SHQIPERIA GJATE LUFTES SE PARE DHE TE DYTE BOTRORE Ekonomia në kolonitë helene të Adriatikut; Tregtia dhe qarkullimi monetar në Ilirinë e Jugut. VI) që në mesjetë konsiderohej si një nga fortesat më të fuqishme të bregut perëndimor të Adriatikut. Mjeshtrat e mesjetes ne astronomi Gjate gjithe historise,njerezit jane mahnitur kur kane vrojtuar diellin,henen dhe yjet. Shqiptaret e Mesjetes. Ai jo vetëm pati ndikime të jashtëzakonshme, si vazhdim i qytetërimit romak por pati aftësinë që të ''thithte'' dhe të përfshinte në ''kozmosin'' e tij edhe vlerat më të arrira që vinin nga provincat perëndimore Iliro-Arbërore. Nga te gjtihe vizitoret e huaj Peqini dhe krahina e tij permendet per popullin e tij bujar e mirkprites,per shtepite e kopshte te bukura Universetit i Durrësit i themeluar rreth vitit 1380, i pari i këtij lloji në Ballkan! Shkruan prof. Në fillim të viteve 90-të në shtypin ditor të Kosovës, si dhe në revistën Buletini i Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, Universiteti i Durrësit (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate, por edhe në ato kishtare PROF. com është një ndër portalet me më shumë informacion rreth Shqipërisë (Albania) në internet. Ky artikull ose seksion nuk ka mjaft ose nuk ka asnjë referencë, prandaj mund të mos jetë i saktë. Durresi; France Bandes Dessinées Gjate trajtimit të kesaj eseje unë kam arritur në përfundimin se shqipëria gjatë shekujve të parë të mesjetës kishte Shqipëria dhe Bizanti. Amfiteatri gjeti përdorim deri në fund të shek 346 pas K. Si identifikim i të kaluarës së popullit, ruajtja e këtyre veshjeve është cilësuar me rëndësi edhe për lashtësinë, etnokulturën edhe për traditën kreative. 5 Figura e bletës në mozaiket e kishës së Linit afër Pogradecit Siapas të dhënave historike, nga fundi i shkeullit VII dhe fillimi i shekullit të VI Templatesyard is a blogger resources site is a provider of high quality blogger template with premium looking layout and robust design. Në se ky dokument komplementohet me dokumente dhe botime të tjera të kohës, që dalin nga burimi i Universitetit të Bolonjës dhe të Padovës, qendra në të cilat autori i këtij punimi ka bërë kërkime shkencore, është e qartë se as qendrat universitare në fjalë ndër më të njohurat në Evropë, gjat shek. Sipërfaqet pyjore – Rreth vitit 1000 pothuajse e gjithë popullsia e Europës jetonte në natyrë. Gjate shek I-II amfiteatri arriti majat e zhvillimit te vet Histori_ Më i vjetri Univerzitet në Ballkan, në Durrës, egzistonte që nga vitit 1380 Minute pas minute Lidhjet Shqiptaro-Hungareze gjate mesjetes Gjon Gazulin,Domenik Topine,andrean nga Durresi,Balshajt,etj. - Njeri nder arkivat hungareze Përfaqsues i frymës nacionaliste kroate gjat ë Luft ë s s ë II Bot ë rore. Ekonomia në kolonitë helene të Adriatikut SHQIPERIA GJATE LUFTES SE PARE DHE TE DYTE BOTRORE ROLI DHE FUNKSIONI I PSIKOLOGUT NE SHKOLLE MATEMATIKA HISTORIA DHE SIMBOLET E SAJ ARKITEKTURA E KISHES SAN FRANCESKO NE ASSISI(ITALI Lindi në vitin 1625 në Has të Gurit, afër Pashtrikut, pjesë e Malësisë së Gjakovës. Bashkia i trajton këto vlera, si pusetat e ujërave të zeza Për shkak të informalitetit dhe keqmenaxhimit të nëntokës muze, Durrësi, gjatë 17 viteve të fundit, i është nënshtruar një masakre me efekte shkatërruese të parikthyeshme në emër të modernizimit të qytetit. Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email. Eshte fortifikuar gjate Te mos shendoshemi gjate festave. /this article is translated in "about" section of this blog/ Torra Veneciane është pjesë e kalasë Bizantine të Durrësit, (shek. Një 20 vjeçar ka tentuar t’i japi fund jetës duke u vetë helmuar me fostoksinë. Është një nga qytetet më të lashtë dhe më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Letra. dr. Rrethanat shoqërore - historike në trojet iliro-shqiptare në periudhën paraosmane Mirenestrasse (Mirëmëngjes):Rrëfimi i një kalorësi pelegrin për shqiptarët e Mesjetes Historia e Shqiptarëve Kështjella e Rozafatit është e ngritur mbi një kodër shkëmbore në hyrje të qytetit të Shkodrës. Download as PPTX, PDF, TXT or read online from Scribd. 20shtator 2015 – “Ndërsa në Shqipëri, në shek. A don me fitu një udhëtim falas për në Stamboll ? Nëse po, mundësin më të mirë ja Bota bimore e Gadishullit Ballkanik është e llojllojshme. 9 – 22 qershor 2018, Departamenti i Historisë i Fakultetit të Historisë dhe të Filologjisë të Universitetit të Tiranës zhvilloi ciklin e ekspeditave mësimore në qendra muzeore dhe site historike e arkeologjike të vendit, në kuadër të programi mësimor të sistemit Bachelor. V p. A don me fitu një udhëtim falas për në Stamboll? Artikull i sponsorizuar. "Brenda 15 viteve të fundit, popullsia e qytetit antik është dyfishuar Sipas burimeve akrivore që ruhen në Arkivin Shtetëror të Dubrovnikut dhe në (Lart) Ana verso e dokumnetit nga viti 1252 ku flitet per prifetrinjet shqiptar ne Raguze (Djathtas) Dokument origjinal ne pergamen nga viti 1409 nxjerre ne Ark. Ky kryq u bë një emblemë e Anglisë gjatë Mesjetës dhe është një nga emblemat më të vjetra të njohura që e përfaqëson Anglinë. , në Evropën Perëndimore vazhdonin të përdoreshin fortesat prej druri”, thotë prof. Gazeta Kosova Press eshte nje e perditshme e pavarur e shtypit kosovar e cila ka nje numer te larte lexuesish. Hyr Harruat Fjalëkalimin Nga Andreas Dushi/ Po ta krahasojmë me shkruesit e tjerë të hershëm të gjuhës shqipe, shohim se për Pjetër Budin jemi më të qartë se për çdonjërin prej tyre. Regjistrohu duke perdorur. Muhamet Mala. Pantomimë; NDOTJA AKUSTIKE; SIDA, SINPTOMAT DHE KURIMI I SAJ; A U T O R I T E T I I M B I K Ë Q Y R J E S F Mbrojtje praktike ne fakultetin e biznesit Firma t Fejtone12 korrik 2018 Si bashkëpunonte Ramush Haradinaj me FARK-un! Në ora 12. Kishte pak qytete dhe shumë fshatra të përhapura nëpër fusha e pyje me sipërfaqe të jashtëzakonshme. kishte punishte të punimit të qeramikës, të metaleve, të pëlhurave e lëkurës, kantier për ndërtimin e anijeve etj. Amsterdam 399. Gjatë ecjes së tij në rrugë Basha është njohur me problemin e madh që hasin bizneset durrsake. C. Now customize the name of a clipboard to store your clips. A din dikush pse Z16663>Z43289 sun pe gjej ne Yfull? Edhe pse askund ska informata as shume te testume per Z43289 ndersa FTDNA edhe Yseq testojne per kete SNP ne V13 SNP pack panel? Fillon nga Uji i Ftohtë ne Vlore dhe vazhdon me disa ndërprerje të vogla te kepi i Stillos. 10,4 cm; diam. Në vitin 1832 në moshën 23 vjeçare Linkolni bleu një dyqan të vogël së bashku me një partner me të… SHQIPERIA GJATE LUFTES SE PARE DHE TE DYTE BOTRORE Ekonomia në kolonitë helene të Adriatikut; Tregtia dhe qarkullimi monetar në Ilirinë e Jugut. Qendra e themes 2 bizantine te Durresit ishte vete ky qytet. Lugët prej kocke përdoreshin në farmaci për të saktësuar dozën e ilaçit pluhur apo vajor. Qytet i përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më 2005, si një nga pak shembujt e mbijetuar në Ballkan të qyteteve tregtare të stilit otoman. Incubus dhe Sucubus. Vendosja ne qender te vemendjes si qytet i Lashte Ilir , i jep Durresit mundesine te jete i vizitueshem jo vetem prej bregdetit gjate sezonit veror , por gjate RAPORT I ALEANCES SE DURRESIT 2010. 9 Në një gjetje të dytë nga Durrësi gjat. edu is a place to share and follow research. sc. Ato u shkaterruan nga pushtuesit barbar turq dhe disa shqiptar tradhetar te konvertuar ne fene islamike. Gjate vitit kemi pasur takime mujore te marten e pare te cdo muaji, pervec 2 muajve te gjate veres. Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Kompleksi "kasa", Restaurant, LAGJA 13 Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim të Këlnit). XI – shek. Duke studiuar pozicionin dhe levizjet e ketyre trupave qiellore,njeriu ka arritur te llogarite ditet,muajt dhe vitet. XV) Ndermjet shekullit te XI dhe XIII, gjate pushtimeve Mongole-Tatare, shume epidemi gjeresisht te pernhapura, perfshire ÇFARË SHKRUAN PËR SHQIPTARËT HISTORIANI AMERIKAN I SHEKULLIT XIX, JOHN CLARK RIDPATH (1) Gjuha e (vjetër) shqipe ka pasur ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e disa gjuhëve tjera ballkanike SHQIPERIA GJATE LUFTES SE PARE DHE TE DYTE BOTRORE Ekonomia në kolonitë helene të Adriatikut; Tregtia dhe qarkullimi monetar në Ilirinë e Jugut. Gjeografi. Këtë e denoncon profesori i Gjeografisë, Gjovalin Gruda. Via Egnatia është ndërtuar për të lehtësuar qarkullimin e lirë të njerëzve si dhe për të realizuar lidhjen e Romës me provincat më të largëta. Dhe per te perfunduar – Elen dmth Elon (i ardhur nga eli/ylli/hylli/ili i jone). Qyteti u kolonizua nga kolonistët nga Korinti me teper dhe Kërkyra në 627 para lindjes së Krishtit. Disa probleme të punës, mund të shtrihen edhe në sferën private, çka do ju bëjë që të jeni të largët me partnerin/en. Mbi faqet e pjerrëta të kodrës ngrihen muret rrethuese të cilat zenë një sipërfaqe rreth 9 ha. Jahja Drançolli Në fillim të viteve 90-të në shtypin ditor të Kosovës, si dhe në revistën Buletini i Fakul Albanian Property Management is part of Albania Estate. Ky dyqan mban jo vetem rroba te bukura por edhe m e stilime te ndryshme, per te cilet duhet te kalosh nje kohe te gjate per te mbledhur mendjen se cilen nga rrobat do te blesh per femijet tuaj. it | Forum | zgjat seksi pyetje seksi" nuk dha rezultate! Kontrolloni për gabime gjatë shkrimit te fjalëve Provoni një fjalë tjetër Në një varr monumental zbuluar në Durrës pranë kuotës 98 kemi gjetur në pjesën e brendëshme të varrit, të suvatuar, një afresk me shenjën simbolike të krizmas të përdorur nga të krishterët e herëshëm të Durrësit. Durrësi është qyteti i dytë më i madh dhe porti kryesor i Shqipërisë. The main mission of templatesyard is to provide the best quality blogger templates which are professionally designed and perfectlly seo optimized to deliver best result for your blog. Shtrirja gjeografike E vendosur në Shqipërinë jugore, Gjirokastra qëndron në shpatet e pjerrëta të luginës së lumit Drino, në një pozicion mbisundues mbi një peizazh të pasur me histori, kufijtë e të cilit përvijohen nga maja malesh të larta. In the paper, the first chapter deals with the initial processes of higher education in the years 1946-1950, which culminates with the establishment of the first higher institution in Kultura Tradicionale në Shqipëri. 1. Fale ketyre elementeve te trasheguar nga kultura ilire dhe ajo e arberve te mesjetes, gjate zhvillimit te tyre historik, veshjet popullore kane arritur te fitojne nje varg tiparesh origjinale, qe marrin vlerat e nje treguesi etnik, i cili i dallon veshjet shqiptare nga ato te popujve te tjere. Organizimi i Kishës në Kosovë mund të ndiqet nga antikiteti i vonë e përgjatë mesjetës përmes burimeve historike, arkeologjike, etnologjike e onomastikës. Bajlozin e Zi në Ciklin e Kreshnikëve, me të cilin dylufton Gjergj Elez Alia, e kanë shpjeguar si një remineshencë, sado të deformuar, të figurës së baile-s ose ambasadorit të Venedikut zakonisht pranë Portës së Lartë. 20shtator 2015 - Durrësi është qyteti shqiptar i pranishëm në të gjitha enciklopeditë botërore për shkak të historisë së tij 3000-vjeçare, ndërsa botimet për monumentet dhe vlerat e tij vazhdojnë të mos ndalen edhe sot. Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, “Universiteti i Durrësit” (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate, por edhe në ato kishtare të Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim të Këlnit). Teatri ne shqiperi XheniMarku. Ai u quajt Epidamnus, që më vone u bë Durrakium. Deutscher Germanistenverband und DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst ESE TEMA : QYTETI ANTIK Durresi !! PARATHENIE. Në vitin 1832 në moshën 23 vjeçare Linkolni bleu një dyqan të vogël së bashku me një partner me të… Janë dy arsye pse jam duke e riaktualizuar sërish çështjen në fjalë, tashmë të përqafuar nga pjesa e madhe e shkencës serioze evropiane, e sidomos të asaj kroate e kosovare. Zhvillimi i turizmit ne Petrel është i favorizuar nga shumë faktorë. e Dubrovnikut ku flitet per prifterinjet shqiptar KLERIKET SHQIPTARE TE MESJETES Zbulime befasuese nga durresi, qytet me vlera te medha kulturore Durrësi : sot është qyteti port më i rëndësishëm i Shqipërisë si destinacion turistik. Eshtrat ia shpërngulen ne Kasiopi, Korfuz, ne vitin 602 për t'ia shpëtuar nga pushtimet e barbareve. Nga Artur Ajazi/Durrësi si një nga qytetet më të vjetër të Shqipërisë afro 3 mijë vjeçare, si vendbanim ilir i fisit të Taulantëve, ka të dëshmuar jetën e tij që në prehistori, bazuar në gjetjet arkeologjike dhe dëshmive të autorëve antikë. Pas ndarjes së Perandorisë Romake në dy pjesë, më 395, trevat iliro-shqiptare hynë në përbërje të Perandorisë Bizantine, siç quhet zakonisht pas kësaj date Perandoria Romake e Lindjes sipas emrit antik të kryeqytetit të saj, Bizant, që për nder të Konstandinit të Madh u quajt Konstandinopojë. K. Ligji, edhe ai i Serbisë edhe ai i Kosovës, thotë se gratë dhe meshkujt kanë të drejtë në pjesëmarrje të barabartë në të gjitha segmentet e jetës. TORRA VENECIANE Kulla rrethore (Torra), u ndërtua në shek. Studimet e deritanishme, kanë treguar se pjesët përbërëse të veshjeve tradicionale, nuk kanë të gjitha të njëjtën moshë. XV) 17 Apr. i vetë lugës 2,2 cm. Dhe deri nga vitet e para te formimit te shtetit Shqiptar,ku njifej si kryeqytet. qysh në shekujt e parë. Në pjesën jugore ndodhet plazhi i tij, i gjatë më shumë se 10 km. Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, “Universiteti i Durrësit” (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate, por edhe në ato Rreth 855 mijë udhëtarë me mbi 180 mijë autovetura gjithsej kanë preferuar të lundrojnë me tragete nga porti i Durrësit drejt porteve të Italisë dhe anasjelltas gjatë vitit 2018. SHQIPERIA GJATE LUFTES SE PARE DHE TE DYTE BOTRORE Ekonomia në kolonitë helene të Adriatikut; Tregtia dhe qarkullimi monetar në Ilirinë e Jugut. 9-10. Historia e Dr Faustit. Ne ju ofrojmë me ndihmën besueshëm Shqipërisë pronës në çdo hap të këtij procesi. Në Shqipëri njihen dy grupime të mëdha etnografike, të konsoliduar që nga mesi i shek. e Dubrovnikut ku flitet per prifterinjet shqiptar KLERIKET SHQIPTARE TE MESJETES Zbulime befasuese nga Dhe elementeve respektive, te perdorur nga iliret. Gjat shekullit që lamë pas në të gjithë territorin shqiptar u bë një punë e madhe dhe u ngritën masive të shumta me pemë frutore si: përgjat bregdetit me agrume e ullinj, në Dvoran të Korçës me mollë, në Roshnik të Beratit me Fiq, në Tropojë me kubulla, në Peshkopi, etj. i zhvillimit dhe i perhapjes se amfiteatrit. Kjo periudhë e njohur si Mesjeta e Hershme, referohet ende si Epoka e Errët. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e sotme ka zhvilluar një tur për të takuar qytetarët e Durrësit, i shoqëruar nga kryedemokrati i këtij qyteti, Ferdinand Xhaferaj. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Megjithese Apolonia ishte braktisur, autori nenkupton me te, krahinen perreth. Gjate shekullit te 12-te mjeku dhe filozofi cifut Moses Curriculum Vitae Muhamet Qerimi © European Union, 2002-2012 | http://europass. Ato janë trashëguese e transmetuese të shumë elementëve, që vijnë nga lashtësia. Gjate mesjetes se vone u zhvillua si qebder tregtaree zejtare E kaluara e lashte, sidomos ajo mesjetare, pasqyrohet ne momumente historike te qytetit, si Kalaja e Peqinit dhe xhamija me kullen e sahatit